Sećam se: YU rok misija – Od milion do par godina za nas

28.05.2024.
Rockomotiva

YU rok misija bio je sastav od izvođača nekadašnje SFRJ, koji su, snimivši pesmu „Za milion godina“, uputili podršku Bobu Geldofu, koji se borio za ljudska prava u Africi, a čija je akcija kulminirala koncertom „Live Aid“ 13. jula 1985.

Tekst: press

Pored pesme „Do They Know For Christmas?“, koju su snimili izvođači iz Velike Britanije, i mnogih projekata izvođača iz SAD (We are the world), mnoge države su se takođe pridružile Geldofovoj kampanji, uključujući Kanadu, Nemačku, Austriju, Norvešku i mnoge druge.

SFR Jugoslavija nije bila izuzetak. Elita jugoslovenske rok i pop muzičke scene zajedno je formirala jugoslovenski “Aid” bend, nazvan YU Rock Misija.

Grupa je snimila pesmu i odgovarajući spot i uključivala izvođače kao što su Oliver Mandić, Željko Bebek, bivši pevač rok grupe Bijelo Dugme, Marina Perazić, iz dua Denis i Denis, Momčilo Bajagić-Bajaga, frontmena benda Bajaga i Instruktori, Aki Rahimovski, frontmena benda Parni Valjak,  Slađana Milošević, Dado Topić, Masimo Savić, Zdravko Čolić, Jura Stublić, Peđa D’ Boy i mnogi drugi poznati muzičari. Snimili su singl “Za milion godina“, koja je i dalje jedan od evergrin hitova na prostorima bivše Jugoslavije.

I sad kad vidim Dadu Topića, ja sam opet devojčica od 15 godina. On je moj idol iz detinjstva, kao i Slađana Milošević, a te 1985. ja sam pevala pored njih, ponosno je istakla Marina Perazić.

Snimili su ploču, čiji omot je radio Jugoslav Vlahović, a ubrzo i spot u režiji Miše Vukobratovića.

U pesmi, gitaru je solo svirao Vlatko Stefanovski iz benda Leb i sol. Bora Đorđević, vođa sastava Riblja čorba i Goran Bregović iz Bijelog dugmeta nisu navedeni na zadnjem omotu ploče, jer nisu ni svirali ni pevali, ali su učestvovali u televizijskom izvođenju pesme.

Kreativni i marketinški doprinos dao je Petar Peca Popović, tadašnji urednik magazina Rock uz koji je ploča prodata u 100.000 primeraka.

Sav prihod je uplaćen jugoslovenskom ogranku Unicefa, negde oko 260.000 dolara

To je poslednji artefakt bivše Jugoslavije, u kojoj su muzičari iz svih republika uzeli učešće. Posle toga ništa više nije bilo zajedničko i znamo kako se završila sudbina te Jugoslavije, pričao je za BBC na srpskom kompozitor pesme Dragan Ilić.

Za kraj kampanje, 15. juna na Marakani je održan humanitarni koncert, koji je trajao devet sati. Bio je prvi takav u svetu i zaradio oko 250.000 dolara.

Spot za pesmu prikazan je na mnogim televizijskim stanicama širom sveta, a 13. jula 1985. je prikazan u okviru „Live Aid“ koncerta u Londonu, na velikom video-screenu. Ovaj spot je takođe uključen u „Live Aid DVD“ izdanje, koje je izdato 2004. godine.

Za nekadašnjeg člana Idola Srđana Šapera, koncert je bio u drugom planu u odnosu na pesmu i spot:

Pesma je bila dobra na nivou Geldofove i to je bilo bitno, kao što je i naša muzika u tom trenutku, pre svega novi talas, bila na svetskom nivou. Bilo je zanimljivo biti tako brzo u nečemu što se ticalo čitavog sveta. Tada smo se osećali građanima sveta, a i ceo svet je bio prijatnije mesto.

 

Tagovi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Starinarnica

© Copyright 2015 - 2024 Rockomotiva webzine, Sva prava zadržana | Izrada web sajta: ATEC Technologies
Scroll