Promocija duplog albuma Goblina „Live in KST 2“

Rockomotiva
27.03.2026.

 Zappa Bar (24.03.2026.)

Trideset godina nakon prvog, snimljen je još jedan živi album u kultnom beogradskom klubu, ali je ovoga puta sve bilo po „pravilu službe“, bez ikakvih nepoznanica i „prevaranata“. Za zvuk je, kao i mnogo puta do sada, bio zadužen producent Dragan Alimpijević Pik, dok je omot delo Leonida Pilipovića, gitariste šabačkih pankera

tekst i foto: Bojan Božić

Ne dešava se tako često da šabački Goblini budu u potpunosti na okupu, a ponajviše zbog angažmana frontmena Branka Golubovića Goluba u humanitarnom radu na Bliskom istoku. No, svaki put kada Golub dođe u Srbiju, desi se nešto značajno, a tako je bilo i ovoga puta. Pred okupljenima u beogradskom Zappa Baru promovisan je dvostruki vinil „Live in KST 2“, snimljen na koncertima u kultnom klubu 10. i 11. oktobra prošle godine. Uz to, predstavljeno je i reizdanje „Robe s greškom“, takođe na ploči, a oba albuma objavila je produkcijska kuća Long Play.

KST je mesto od posebne važnosti za Gobline. Tamo su prvi put svirali 1995. godine i taj nastup im je otvorio vrata Beograda. I ne samo to, već je tom prilikom snimljen i „Live in KST“, prvi od njihova četiri živa albuma. Međutim, za to nije znao niko osim njihovog tadašnjeg menadžera Davida Vartabedijana.

Mislili smo da će biti propast, ali to je na kraju ispao sjajan koncert na kome smo ljudima dali do znanja da je Alen Jovanović svirao sa Borisom Novkovićem. Onako pijani, uspeli smo da odsviramo „Tamaru“ po prvi put, bez ikakvog vežbanja, i taj koncert je postao naša prekretnica. David Vartabedijan, prvi ozbiljniji menadžer benda i veliki „prevarant“, na kvarno je ubacio kasetu u miksetu i, naravno, ništa nam nije rekao o tome. Njegova ideja bila je da na taj način prenese energiju benda uživo, ali da nas ne optereti saznanjem da se to snima, prisetio se Golub.

Trideset godina kasnije, snimljen je još jedan živi album u KST-u, ali je ovoga puta sve bilo po „pravilu službe“, bez ikakvih nepoznanica i „prevaranata“. Za zvuk je, kao i mnogo puta do sada, bio zadužen producent Dragan Alimpijević Pik, dok je omot delo Leonida Pilipovića, gitariste Goblina. No, Leu je posao bio umnogome olakšan, jer je „na tacni“ dobio sjajne fotografije mladog i talentovanog Alekse Stankovića.

Ja sam odmah imao ideju da omot tog albuma treba da podseća na onaj prethodni, što znači da bude sasvim jednostavan: nas petorica na crnoj pozadini, u svom koncertnom grču, sa logom benda i nazivom „Live in KST 2“. Ali, ja ovo zaista ne bih mogao da postignem bez Alekse, s kojim nisam imao apsolutno nikakav dogovor pre svirke. On, jednostavno, redovno dolazi na naše koncerte, fotografiše ih i objavljuje te fotografije na društvenim mrežama. I čim je on izbacio foto-albume sa obe večeri u KST-u, ja sam imao gotov omot, istakao je Leo.

Goblini su 2001. godine prestali sa radom, a jedan od razloga bio je i Golubov odlazak u humanitarne misije u zemljama na jugu Azije. Kada je 2010. godine izašla njegova prva knjiga, bend je ponovo počeo da komunicira, pa se ubrzo rodila ideja da se članovi ponovo okupe, odsviraju turneju od nekoliko koncerata, a onda ponovo „nestanu“ na još 10 godina. No, miris bine, adrenalin i reakcija ljudi na njihovim nastupima odvratili su Gobline od te ideje.

Kada smo mi najavili da je koncert u Banjaluci poslednji na toj turneji, te da ćemo se ponovo videti za 10 godina, neka osoba, a ja bih zaista voleo da je upoznam, na društvenim mrežama nam je napisala: „A kako biste vi reagovali kada bismo MI VAMA rekli da je ovo poslednji koncert na koji smo vam došli?“. To je bio težak udarac u glavu, bar za mene, rekao je Golub.

Dakle, nazad se više nije moglo, pa su Goblini bili na novom početku. Objavljen je singl „Crno na belo“ sa pesmama „Luna“ i „Kao da...“. „Luna“ je odmah izbila u prvi plan i postala jedna od omiljenih pesama među ljubiteljima benda. Zbog toga ima i centralno mesto na albumu „Live in KST 2“, a objavljen je i novi spot za „Lunu“, upravo sa koncerta u beogradskom klubu. Interesantna je i priča kako je nastao tekst za ovu pesmu.

Tekst „Lune“ je kombinacija pesme „Jane Says“ mog omiljenog benda Jane’s Addiction i gledanja serije „Grlom u jagode“. Oni koji su gledali ovu seriju verovatno će se setiti scene u kojoj Miki Rubiroza kaže Banetu: „To od čega bežiš ti, od toga se ne beži, to se pobeđuje“. Bukvalno sam radio na tom tekstu slušajući Jane’s Addiction i gledajući po deseti put „Grlom u jagode”, ispričao je Golub.

Nakon pomenutog singla, usledio je i povratnički album GoblinaRoba s greškom“. Prvo dugomentražno izdanje benda nakon „Re Contre“ za basistu Vladu Kokotovića ima specifičnu težinu. Publici je trebalo dati nešto sveže i aktuelno, a ostati dosledan sebi.

Definitivno jedan od najvažnijih albuma Goblina je „Roba s greškom“. Posle „Lune“ je trebalo vratiti se sa albumom i koncertima u punim prostorima. Album nije smeo mnogo da pobegne od starih Goblina, a morali smo da se prikažemo onakvim kakvi smo oduvek i bili. To mi je jedan od najtežih, ali i jedan od najdražih albuma koje smo napravili. Možda i zbog toga što smo sa Long Playem tada radili i prvu Halu sportova, naveo je Vlada.

Goblinima predstoji i veliki koncert 13. juna u Luci Beograd, gde do sada nisu nastupali. Šabački pankeri obećavaju barem dva sata bespoštedne svirke kojom će se retrospektivno prošetati kompletnom diskografijom benda. Golubov boravak u Srbiji iskoristili su i za studijski rad na novom materijalu, pa se uskoro, možda već i na junskom koncertu, mogu očekivati nove pesme Goblina.

Gajbraš Tripvud koncertno promovisao album “Sve staće ti ćeš biti tu”

Tagovi: ,

Vesti

© Copyright 2015 - 2026 Rockomotiva webzine, Sva prava zadržana | Izrada web sajta: ATEC Technologies
Scroll