Kad je Korni Grupa prolila svoje ‘Mrtvo more’
Pre mnogo godina (pola veka) 18. jula 1975. godine PGP RTB je objavio dvostruki album Korni Grupe pod nazivom “Mrtvo more”.
Lider sastava, klavijaturist Kornelije Kovač je krajem prethodne godine raspustio bend, a s ovim albumom su se i diskografski pozdravili sa publikom. “Mrtvo more” je predstavljalo, po rečima samog lidera grupe Kornelija Bate Kovača – labudovu pesmu grupe.

Jedna ploča je predstavila koncertne snimke sa zadnjeg nastupa Korni grupe u Novom Sadu, krajem prethodne godine, a riječ je o pjesmama ‘Put za istok’, ‘Blues’ i ‘Čovjek sa belom zastavom’, dok je na drugu uvršten izbor hitova sa singlova iz komercijalne faze njihovog rada, poput ‘Cigu ligu’, ‘Trla baba lan’, ‘ Jedna žena’, ‘Bube’, ‘Etida’, ‘Ivo Lola’ i ‘Moja generacija’.
“Mrtvo more” je prvi dvostruki rock album objavljen u nekadašnjoj Jugoslaviji, a općenito drugi nakon albuma Arsena Dedića “Homo volans” iz 1973. godine.
